BROTLI Nedir?
Avantajları nelerdir?

Büyük dosyalarınız Brotli ile daha küçük ve siteleriniz daha hızlı!

BROTLI NEDİR?

Brotli, Jyrki Alakuijala ve Zoltán Szabadka tarafından geliştirilen kullanıcılara hızlı İnternet sağlamak amacıyla tasarlanan yeni bir açık kaynaklı sıkıştırma algoritmasıdır. .Dikkat çekici bir algoritmadır çünkü dosya boyutlarını küçültmek webin kullanıcılar için daha hızlı ve keyifli bir yer haline gelmesine yardımcı olacaktır; bu özellikle mobil kullanıcılar için geçerlidir. Sitenizde bulunan dosyaları belli bir seviyeye kadar sıkıştırarak, sitenizin daha hızlı açılmasını ve bandwidth (trafik) yükünün dengelenmesini sağlamaktadır.

Brotli, ilk olarak web yazı tiplerinin çevrimdışı sıkıştırılması için 2015 yılında piyasaya çıktı ve yakın zamanda da web tarayıcılarının çoğu bunu kendine uyarladı. Google yazılım mühendisleri tarafından Eylül 2015’te yayımlanan Brotli sürümü, genel olarak kayıpsız veri sıkıştırmasında, özellikle HTTP sıkıştırması için vurgu yapılan geliştirmeleri içeriyordu. Kodlayıcı kısmen yeniden yazıldı, sonuçta sıkıştırma oranının artmasıyla hem kodlayıcı hem de dekoder hızlandırıldı, akış API’sı geliştirildi, daha fazla sıkıştırma kalitesi seviyesi eklendi.  Ayrıca yeni sürüm, bellek azaltma kod çözme ile birlikte platformlardaki performans geliştirmelerini gösteriyor.

Çağdaş web sayfaları çoğunlukla HTML, CSS ve JavaScript’ten oluşan düzinelerce megabaytlardan meydana gelir ve bu yalnızca ağır indirmeler gerektiren resimler, videolar ve diğer büyük dosya içeriklerinden öncesidir. Bu tarz yüklemeler sayfaların neden sıkıştırılmış biçimlerde aktarıldığını açıklıyor, bu içerikler web sitesi ziyaretçisinin bir web sayfasını istemesi ve sayfanın ekranda tümüyle yüklenmesi ve kullanım için hazır olması arasında geçen zamanı gözle görülür ölçüde artırıyor.

Bununla birlikte, Brotli, Google’da yapılan bir sıkıştırma algoritması çalışmasına dayanarak, Zopli’ye kıyasla sıkıştırma oranının% 20-26’lık bir artışla belirgin şekilde daha hızlı çıktı. Daha yüksek veri yoğunluğu, 2. dereceden bağlam modellemesi, entropi kodlarının tekrar kullanılması, geçmiş verilerin daha büyük hafıza penceresi ve ortak dağıtım kodları ile elde edilir.

BROTLI Sıkıştırma yöntemi

Brotli, modern bir LZ77 algoritması, Huffman kodlaması ve 2. düzen bağlam modellemesine dayanıyor. “. Sıkıştırma son birkaç yıldır uzun bir yol kat etti ve Brotli şu anda bu kategoride ön planda. Özellikle periyodik olarak çok fazla trafik tüketen siteniz var ise; Brotli sıkıştırma yöntemi gerçekten sizi rahatlatıcaktır. İşte, Brotli’yi sıkıştırmada lider yapan başlıca olaylardan birkaçı:

 • Trafik dengelenmesinisağlayarak, aşırı derecede trafik tüketiminin önüne geçecektir.
 • Sitenizdeki dosyaları sıkıştırarak, sitenizin daha hızlı açılmasınaolanak sağlayacaktır.
 • Brotli, CPU tipi, işletim sistemi, dosya sistemi ve karakter kümesinden bağımsızdır.
 • Şu anda mevcut en iyi sıkıştırma yöntemleriyle karşılaştırılabilir bir sıkıştırma oranı üretebilir ve en önemlisi gzip’den çok daha iyi bir sıkıştırma oranı üretebilir. Brotli algoritması Gzip’e oranla css, html, js gibi dosyaları %17 ile %25 oranındasıkıştırma kazancı sağlar.
 • Mevcut LZMA uygulamasına göre çok daha hızlı açar.
 • Mobil cihazlardadecompress (sıkıştırılmış dosyanın açılması) işlemci maliyeti daha az olacağı için şarj ve hız performansında olumlu yönde etki sağlamaktadır.

En genel amaçlı sıkıştırma algoritmalarından farklı olarak Brotli, dinamik olarak doldurulan (“sürgülü pencere”) sözlüğüne ek olarak önceden tanımlanmış 120 kilobaytlık bir sözlük kullanır. Önceden tanımlanmış sözlük, metin ve HTML belgelerinden oluşan geniş bir korfudan türetilmiş 13000’in üzerinde yaygın kelime, cümle ve diğer alt dize içeriyor. Önceden tanımlanmış bir sözlük kullanmak, bir dosyanın çoğunlukla sık kullanılan kelimeleri içerdiği sıkıştırmayı artırdığı gösterilmiştir.

Google’ın Sıkıştırma Ekibi’ndeki Yazılım Mühendisi Zoltan Szabadka’nın söylediği gibi,

Bu formatın yakın gelecekte büyük tarayıcılar tarafından destekleneceğini umuyoruz, çünkü daha küçük sıkıştırılmış boyut, daha düşük veri aktarım ücretleri ve pil kullanımının azalması gibi faydalar mobil kullanıcılara ilave avantajlar sağlayacaktır.”

Brotli ile sıkıştırılmış akışların içeriği “br” kodlama türüne sahip.(Ek bir not vericek olursak başlangıçta önerilen “bro” eklentisi Amerikan İngilizcesindeki kullanım amacı nedeniyle çok fazla sözel yüke sahip olduğundan reddedilmişti. Yine de “bro” yerine br olarak adlandırmak herkese bir bayt kazandırmış oldu.

Web sunucu Desteği

Brotli uyumlu sunucular ve modülleri

 • Apache HTTP Sunucusu, 2.4.26 sürümünden bu yana mod_brotli modülüne sahiptir.
 • Microsoft IIS , hiçbir resmi destek veya uygulama taahhüdü yok. Destek ekleyen bir topluluk modülü var.
 • nginx , hiçbir resmi destek ya da uygulama taahhüdü yok. Bir ngx_brotli modülü Google Inc. tarafından sağlanmaktadır.
 • Node.js , resmi destek yok, ancak destek ekleyen bir topluluk modülü shrink-ray var.

Web Tarayıcı Desteği

Brotli destekleyen tarayıcılar

Google Chrome 49. sürümünden bu yana Brotli’yi destekledi.

Microsoft Edge, sürüm 15’ten bu yana Brotli’yi desteklemektedir.

Mozilla Firefox, Brotli’yi 44 sürümünde uyguladı.

Opera 36 sürümünden beri Brotli’yi destekliyor.

Safari, Brotli’yi 11. sürümünden beri destekliyor.

BROTLI’nin durumu

 • Font sıkıştırma tipi WOFF2 olarak yaygın olarak kullanıldığından, Brotli birçok tarayıcı arasında zaten bir destek (font sıkıştırması olarak) bulmuştur.
 • Hem Chrome hem de Firefox, bazı durumlarda Brotli’yi genel bir veri sıkıştırma yöntemi olarak kullanabilir.
 • Yeni sürüm, Brotli’yi gzip / deflate / Zopfli’ye alternatif olarak genel bir http sıkıştırma yöntemi olarak kullanmaya odaklandı.
 • Brotli tarafından sunulan daha küçük dosya boyutlarından yararlanmak için hem sunucu hem de istemci Brotli uyumlu olmalıdır.
 • Şu anda Brotli’yi kutudan çıkarılarak genel bir veri sıkıştırma yöntemi olarak destekleyen bir sunucu yok, ancak bunu yapmak için yöntemler var.

Gerçekte, Brotli’yi kullanmaktan kaynaklanan hız avantajı kendini kullanıcıya her zaman hissettirmeyebilir. Aynı zamanda, tümüyle yeni bir açık kaynaklı sıkıştırma algoritmasının geliştirilmesine sık rastlanmıyor ve bu onu takdir edilecek bir konuma koyuyor.

 

Daha fazlasını öğrenmek için, Cloudflare’in mühendisleri Brotli’nin diğer algoritmalarla karşılaştırılması hakkında ayrıntılar sunuyor. Mühendisler, bilgi dolu keşif ile birlikte Brotli’nin geliştirilmiş sıkıştırma yönteminin gerçek hayatta uygulanmasında yaratacağı potansiyeli büyüleyici bir bakış açısıyla aktarıyor.

 

Mobil desteği:

Mobile kullanıcılarda daha az data transferi ve az cpu kullanımı sayesinde düşük pil kullanımı sağlar

 

Güvenlik

HTTPS protokolü sayesinde güvenli bir iletişim sağlar.

 

Yeni bir Protokol

Google tarafından geliştirilen yeni bir sıkıştırma algoritmasıdır.

Bizi tercih eden

müşterilerimizden bazıları

WordPress Lightbox Plugin